راز رشد ژان بقوسیان،پشت صحنه مدیر سبز که اصلا نمی دانستی/14 نکته مدیر سبزی در مورد ژان

ژان بقوسیان دهه چهارم زندگی خودش را سپری می کند،او در سال 1355 در مجیدیه تهران به دنیا آمد. فوق لیسانسش را از دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی در رشته الکترونیک گرفته،امروزمیخواهیم در مورد فردی صحبت کنیم که  وقتی که 12 سال داشت و همراه پدرش میدان انقلاب می رفت و هرکتابی که می خواست را می خرید و حالا  اینقدر محبوب شده که بیش از 40 جلد کتاب نوشته و ترجمه کرده و هزاران هوادار دارد. در این نوشته می خواهیم راز رشد و محبوبیت ژان بقوسیان موسس مدیر سبز را بررسی کنیم.

1.برند شخصی یا سازمانی؟

من به ظاهر فکر میکردم که برند شخصی آقای بقوسیان قوی تر و پررنگ تر از برند سازمانی ایشون هست اما؛ نکته ای که وجود داره از همان اوایل سال 87 که ژان بقوسیان از برنامه نویسی و آسانسور و پله برقی به سمت بازاریابی اومد با اسم مدیر سبز اومد،یعنی از همان 11 سال پیش برند سازمانی خودش رو نیز رو نمایی کرده بود. به قول ژان مدیر سبز مدیری هست که هیچوقت متوقف نمیشه و سبز هم بخاطر این هست که از بچگی به این رنگ علاقه داشته است.راستی ژان عاشق موسیقی است.

بررسی نتایج گوگل با کلمه مدیر سبز 23میلیون و چهارصد هزار نتیجه

بررسی نتایج گوگل با کلمه ژان بقوسیان 64هزار و 800 نتیجه

طبق این نتایج کلمه مدیر سبز 350 برابر از کلمه ژان بقوسیان نتیجه و جستجو داشته است.

حتی طبق آمار الکسا نیز کلمه مدیر سبز بیشترین ترافیک و جستجو را نسبت به ژان بقوسیان داشته است.

کلمه مدیر سبز: 16.72 درصد ترافیک

modiresabz 2.58> ژان بقوسیان 2.16

حتی کلمه انگلیسی modiresabz ترافیک بیشتری نسبت به کلمه ژان بقوسیان داشته است.

نکته ای که وجود دارد این است که برند شخصی ژان نیز بسیار قوی است و در کنار مدیر سبز رشد می کند نه مثه خیلی از شرکت ها  که فقط برند سازمانی آن ها شاخص است.

با این وجود نتیجه میگیریم برند سازمانی مدیر سبز از برند شخصی ژان بقوسیان قوی تر است و احتمالا این استراتژی خود ژان است.

سوال: ما روی برند شخصی کار کنیم یا سازمانی؟

به نظر من ابتدا با برند شخصی شروع کنید و وقتی برند شخصیتان قدرتمند شد از برند سازمانی رونمایی کنید و در کنار آن بالا ببرید.چرا که وقتی افراد با یک human-factor(عامل انسانی) روبرو هستند راحت تر ارتباط برقرار می کنند.

بر اساس یک مطالعه اخیر برندهای جهانی  ۴۵ درصد از اعتبار شرکت خود را به شهرت مدیر عامل خود اختصاص می دهند.مثه شرکت اپل،این عزمِ استیو جابز برای متفاوت اندیشیدن بود که نظر آدم‌های بسیاری را جلب کرد و چنین مشتریان وفاداری برای اَپل فراهم کرد.

برند شخصی نیروی محرک مشتریان است و  برند کسب‌وکار ادامه‌ی برند شخصی است.

2.محصول شاخص:کارخانه تولید اطلاعات!

طبق اصل پارتو 80/20، 20 درصد محصولات شما 80 درصد درآمد و محبوبیت شما را دربر می گیرد. برای ژان آن  بخش زیادی از آن 20 درصد کارخانه تولید اطلاعاتش است که بیش از 2500 مدرس را آموزش داده و ما می گوییم کارخانه تولید استاد،ژان در واقع استاد استادان است و  مرد پشت صحنه اساتید نسل جدید ایران است.و خیلی ها از روی این دوره کپی زدند و با نام های دیگر عرضه کردند.

چرا می گوییم استاد استادان؟چند استاد که در کارخانه ژان آموزش دیدند و رشد کردند.هر چند خیلی هاشون از قبل هم کار می کردند.

محمد پیام بهرام پور(بیشتر از یک نفر)-استاد سید حسین عباس منش-علی حاج محمدی(همیار وردپرس)-علی صابریان(خانه سرمایه)-حسن میر ابوطالبی(وان کلیک)-حسین یاغچی(سردبیر مجله خلاقیت)-مهران منصوری فر(مدیر وب)-فرید طاهری(نیک آموز)-امیر شریفی(پرورش آموز)

نکته کنکوری: ما نیز برای کسب و کارمان،شاخ محصولات یا آس محصولات را پیدا کنیم و روی آن فوکوس کنیم یعنی با یک دوره یا محصول برند سازی محصولی ایجاد کنیم.که وقتی می گویند ژان بقوسیان یاد کارخانه تولید اطلاعات بیفتی و یا وقتی می گوییم محمود معظمی بگوییم نخبگان فروش،تو دوست داری با کدوم محصولت تو رو بشناسند؟همین الان برای خودت مشخص کن.

3.یادگیری،یادگیری،یادگیری!

یکی از مهم ترین دلایل رشد و محبوبیت ژان یادگیری است. او با تسلط به زبان انگلیسی جدیدترین کتاب های دنیا را در سایت آمازون میخواند و همان ها را بومی سازی می کند  و با بینش خودش ترکیب می کند و در ایران اجرا می کند. شما فکرش را بکنید ژان بقوسیان سال 87 یعنی همان اوایل کارش وبینار برگزار می کرد حالا شما ببینید الان بعد از 11 سال در دوران کرونا وبینار و لایو داره حسابی گل میکنه! ببینید چقدر ژان جلو بوده و دانش فوق العاده داشته.او هر روز یک ساعت زودتر از همکاران می رود و منابع جدید را یاد می گیرد.اول روز بهترین زمان برای فکر کردن و یا یادگیری و رشد کسب‌وکار است

ژان اصلا اهل تکرار نیست،حتی پاورپوینت های ژان ورژن دارد یعنی هر بار که می خواهد ارائه بدهد یک حداقل یک نکته جدید به آن اضافه می کند و ورژن جدیدترش را رونمایی می کند.

ژان عاشق روش زندانی و اعدام در یادگیری است. او به اتاقش می رود و تا آن کار را انجام نداده از اناقش بیرون نمی آید!https://www.aparat.com/video/video/embed/videohash/IkBDb/vt/frame

ژان می گوید : مهمترین موضوع تولید محتوای خوب و انحصاری است، سایت‌های مشابه ما روی تولید محتوا خیلی وقت نمی‌گذارند. یکی از راه‌های بازاریابی تولید محتوای خوب و انحصاری است که در نتایج جست‌وجوی گوگل تاثیر می‌گذارد. ما تقریبا از تمامی محصولات و کتاب‌ها و… سعی می‌کنیم بازدید کننده به داخل سایت بیاوریم. مثلا داخل کتاب‌هایی که تالیف خودمان است در جاهای مختلفش می‌نویسیم که برای تکمیل این مطلب به سایت مراجعه کنید و کاربر آفلاین را به آنلاین تبدیل می‌کنیم

4- دو  ویژگی منحصر به فرد

به ضرس قاطع می توانم بگویم مهم ترین راز رشد و پیشرفت ژان بقوسیان عملگرایی ایشان است. و صرفا در دوره ها و کارهای خودش حرف نمیزند فقط عمل می کند .  در مصاحبه های که با ایشان شده است  می گوید افرادی زیادی قبلا از من کتاب های بازاریابی کاتلر را میخوانند اما به آن عمل نمی کردند و میگفتند این کتاب ها در ایران جواب نمیدهند .درصورتی که اینطور نبود من نیز آن کتاب ها را میخواندم و مطالب را بومی سازی،اجرا و عمل میکردم و از همان کتاب ها نتایج بسیار خوبی را میگرفتم .او به محض اینکه مطلبی را یاد بگیرید به سرعت اجرا می کند و به ساعت و زمانی خاصی آن را واگذار نمی کند.

انضباط فردی یعنی کاری که باید انجام شود, چه دوست داشته باشیم چه نداشته باشیم چه حال داشته باشیم چه نداشته باشیم.ژان جزو منضبطترین مدرسان  ایران است،اگر بخواهد یک مقاله ای بنویسد نمی گوید حال ندارم،حسش نیست طبق برنامه پیش می رود و در انضباط فردی فوق العاده هست.

5- ژان یک درون گرای محتاط است.

ژان کتاب تبدیل رویا به ثروت مایکل مسترسون را ترجمه کرده است این کتاب می گوید،کارآفرین‌های محتاط چگونه بدون انجام ریسک‌های بزرگ، ثروتمند می‌شوند؟ در واقع من هم ژان را یک کارآفرین محتاط می دانم همانطور که خودش می گوید اینقدر دیدگاه های من به این نویسنده نزدیک بود که تصمیم گرفتم این کتاب را ترجمه کنم.

ژان اعتقادی به انجام ریسک‌های بزرگ و بی حساب ندارد.ژان می گوید این کتاب نکته‌ای که سال‌ها آموزش داده‌ام را به خوبی توضیح می‌دهد:

برای موفقیت در کسب‌و‌کار دنبال ایده‌های بسیار جدید و رویایی نباشید. اجرای قوی یک ایده بسیار مهم‌تر و تعیین‌کننده‌تر است.

6-صداقت،حرف اول

ژان میگه هیچ پولی ارزش اینو نداره که بخوای معیارهای اخلاقی رو زیر سوال ببری. و دقیقا منی که تقریبا 9 سال هست ایشان را میشناسم این جمله در تک تک محصولات ،کارگاه های ایشان و رفتار ایشان دیده ام،فرد بسیار محترم و به شدت صادق هست. و صداقت برای او حرف اول را می زند.

نکته: اگر با مخاطبانت صادق نباشی خیلی زود میفهمن و لو میری،پس اولین و مهم ترین اصل کسب و کار یعنی صداقت رو فراموش نکن.

این  شماره رادیو خلاقیت  رو که در یک رستوران بین راهی جاده چالوس ضبط کردیم و در مورد صداقت هست پیشنهاد میکنم حتما گوش بدید عالیه!

7-تعادل بین کار و زندگی

کار جدا و زندگی هم  جدا،ژان سر ساعت کار خود را تعطیل می کند و بعد از آن در خدمت خانواده است.

ژان بقوسیان متقعد است که مسله کار و زندگی باید از هم تفکیک  شده باشد و زمانی که برای کار میگذاریم حواسمان کاملا روی کار باشد و زمانی هم که برای خانواده میگذاریم فقط برای خانواده باشیم و به کار فکر نکنیم او در خیلی از مصاحبه ها و کلاس هایش بیان می کند که تا حالا لپ تاپ به منزل شان نبرده است و فقط کارهای شرکت را در شرکت انجام می دهد .

شما چقدر تو زندگیت تعادل داری؟

8-ژانر: جدی و علمی

استاد بقوسیان اصلا اهل شو آف نیست،اصلا استاد انگیزشی نیست و جالب اینجاست وقتی چیزی را یاد می گیرد تا آن را اجرا نکند و علمی نکند یه شاگردانش نمی گوید.

متاسفانه خیلی از اساتید تا یک نکته رو در کتاب میبینن همون رو دقیقا به مخاطب میگن ولی ژان میره اون مطلب رو زندگی میکنه بعد به مخاطب میده و این شاید یکی از رازهای نتیجه گرفتن شاگردان ژان و رضایت آن هاست.

9-حلقه ارتباطی

ژان سرش به کار خودش است،خیلی اهل رفیق بازی نیست، این را می شود از فعالیتش در شبکه های اجتماعی نیز فهمید ولی دوستانی که دارد کاملا عمیق و تخصصی است و یا هم سطح خودش هستند یا بالاتر از خودش. اگر به جمله جیم ران که میگه پنج نفر میانگین دور و بر ما آینده و درآمد ما را می سازد،به درآمد و سطح زندگی ژان نگاه کنیم یکی ازاین 5 نفر علی حاج محمدی جوان دوست داشتنی و موسس همیار وردپرس است که هر دو خیلی به رشد همدیگر کمک می کنند.

البته ژان می گوید فقط  تماس های حدود 30 نفر کانتکت گوشی را معمولا پاسخ می دهد. ایده و سبک ژان این است که هر چقدر دسترسی به یک مدرس سخت تر باشد محبوبیت او بالاترمی رود همچون بازیگرهای سینما.https://www.aparat.com/video/video/embed/videohash/XPlup/vt/frame

نکته ای که اینجا وجود دارد اگر مدرسی بتواند با مخاطب ارتباط برقرار کند در واقع دوست شود راحت تر مخاطب اعتماد می کند و رشد سریع تری دارد.منظورم از دوستی این نیست که هر کسی زنگ بزند مستقیما باهاش صحبت کنید یا هر پیامی که در تلگرام می آید را جواب بدهید.

قال سعید بهزادی: بگو با کیان هستی تا بگویم حساب بانکیت چند تا صفر داره!

10- کم فحش خور ترین مدرس ایران!

بیاییم قبول کنیم پشت سر همه آدم ها حرف هست مخصوصا اگر مدرس باشی علاوه بر حرف، فحش هم هست.  احتمال زیاد کم فحش خور ترین مدرس ایران ژان بقوسیان است.

هرچقدر صداقت ،نتیجه گرفتن مشتریان،انتقال حس خوب به مشتریان  در یک کسب و کار بالاتر باشد رضایت بالاتر، برند مثبت تر و ارزش ذهنی بالاتری در ذهن مشتریان ثبت می شود.

همچنین ژان به دلیل اینکه خیلی انگیزشی صحبت نمی کند و اهل شو آف نیست حس برند فوق العاده مثبتی دارد و در رسانه ها از او به نیکی یاد می شود هر چند افرادی هم هستند که در گوگل سرچ کرده اند ژان بقوسیان کلاهبردار که طبیعی است همه جور آدمی داریم که جستجو می کنند!

“قطار وقتی ساکن هست کسی کاری بهش نداره ولی تا حرکت میکنه همه بهش سنگ میزنند”اگر کامنت منفی نداری یعنی اینکه رشدت متوقف شده یا زیادی داری خوب کار میکنی!

پس مدرس عزیز،به قول نقی معمولی،مَردی، مواظب باش آدما با یک کار خوب یکی یکی آجر روی دیوار می گذارند و با یک بدی کل دیوار را خراب می کنند.

11-شریک خوبه یا بد؟

ژان به هیچ وجه به شریک کاری اعتقادی ندارد و شاید یکی از دلایل اینکه رشدش زیاد بود همین نداشتن شریک هست و شاید هم اگر شریک خوب داشت بیشتر رشد می کرد،به قول علی موسی زاده یک خواننده معروف بندرعباسی میگه”چراغ خونه زنه؛هم خوبه و هم بده” اینجا هم من میگم”شریک هم خوبه و هم بده”.

بستگی به موقعیت و شرایط شخص دارد ولی اگر بتوانید فرد مکمل خودتان را پیدا کنید و همه چی شفاف باشد احتمال رشدتان بالاتر است.برادران محمدی دیجی کالا را برادران شکوری آپارات و فیلیمو رو با هم پیش بردند و کاملا هم موفق هستند.

12- استاد مسلم کیورد(keyword) سازی!

کیورد سازی را ژان مثه عادل فردوسی پور خیلی خوب بلد است. نمونه آن”بازاریای عصبی”،”مدرس مرجع” که برای اولین بار در ایران او این کلمه ها را جا انداخت.

یا مثلا ساخت کلمه ” شکستن مرزهای” عملکرد یا فروش یا موفقیت که برای محصولات و کتاب هایش ساخت.

نکته: شما چه کلمه ای یا عبارتی رو میتونی جا بندازی و وایرال کنی؟ مثلا من درتلاشم اسم کتابم قهرمان بزدل رو جا بندازم. یا نام های”سالاد مغز با سس…”

13-درآمد

توجه توجه: برای ژان بقوسیان هیچوقت گزینه اول درآمد نبوده است. این آمار تقریبی است و فقط جهت ایجاد انگیزه برای مدرسان تازه کار است و هیچوقت اول خودتان را با آخر کسی مقایسه نکنید.

چند نمونه مثال بزنم دوره کارخانه تولید اطلاعات از 690 هزار تومان دوره اولش تا الان که 11.900.000 هست؛البته تقریبا 3 دوره آخر قیمت از 6 میلیون بالاتر رفت،ولی ما میانگین 2.400 حساب کنیم حداقل 2000 نفر در این دوره آموزش دیده باشند،چیزی حدود 5 میلیارد تومان از دوره کارخانه تولید اطلاعات.’

یا مثلا از مجموع 40 کتاب ایشان چیزی حدود 250 هزار جلد فروش رفته است و خودتان حساب کنید!

یا مثلا دوره دیجیتال مارکتینگ واقعی چیزی حدود 413 میلیون تومان درآمد ایجاد کرده است و نوش جانشان چون با دل و جون به آدم ها یاد می دهند.

خدا را شکر کنید که درآمد یک مدرس بالاتر برود چون میرود دوره های جدید و منابع به روزتر را آموزش می بینید و همان ها را به خودمان آموزش می دهد.

14- اولین محصول ژان؟

اولین محصول ژان بقوسیان، مدیریت زمان در یک ساعت است که قیمت آن 14.900 تومان بود و در اردیبهشت 87 رونمایی شد. ژان تا حالا بیش از 90 محصول و بیشاز 40 کتاب  تولید کرده و خیلی از محصولات پرفروش بوده و برخی از آن ها نیز به دلیل اینکه شاید کیفیت لازم نداشته از سایت حذف شده است و یا مورد استقبال قرار نگرفته است.و این برای هر کسب و کاری طبیعی است حتی گوگل خیلی پروژه شکست خورده دارد.

نکته: کمیت،کیفیت می آورد،پس تا می توانید تولید کنید و به مرور زمان کیفیت کار شما بالاتر می رود،ایده ال گرا و کامل گرا نباشید! محصول اول شما اگر شرمندگی ایجاد نکند اون محصول رو دیر عرضه کردید.

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *